ایرانیکا - کارل لینه

شرکت های ایران

آرشیو موضوعی

آخرین پست ها

اخبار خودرو

آرشیو

صفحات جانبی

لیست آخرین رویدادها

کتاب و نشریات

← آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

نمایشگاه ها | همایش ها | کنفرانس ها | سمینارها

سایت صنعت ایران

کارل لینه

 نام لاتین : Karlvon linne

 نام فارسی : كارل فون لین نه

كارل فون لین نه (Karlvon linne )

در سال 1707 در ناحیه اسمولاند (Smeland ) از یك خانواده سوئدی برخواست

      پدرش مردی روحانی بود امّا بر خلاف روحانیان مسیحی، اصرار داشت كه فرزندش طبیعت شناس بار بیاید. و مستقیما از راه مشاهده به شناخت واقعیت نایل آید.

     در آن زمان راه و رسم دانش آموزی چنان بود كه می پنداشتند پیشینیان مخصوصا ارسطو همه دانستنیها را دریافته اند و از این رو فقط با مطالعه آثار ایشان انجام وظیفه بنمایند.

     ایشان تصور نمی كردند كه به سبب بیكران بودن هستی، دانسته ها نسبت به نادانسته ها همچون یك قطره نسبت به دریاست و نه ارسطو و نه هیچ كسی نمی تواند در علوم حرف آخر را بزند. لذا كارلوس به بركت توصیه پدرش از نخستین سالهای زندگی عاشق و دلباخته طبیعت، مخصوصا گلها و گیاهان شد. چنان در این مسیر ثابت قدم و تلاشگر بود كه توانست دوهزار و پانصد صفحه مطلب نو و ماندگار درباره گیاه شناسی به جهان بشریت تقدیم نماید و در واقع دانش گیاه شناسی را پایه گذاری كند.

 وی سخن هیچیك از پیشینیان را وحی منزل ندانست. خود در مورد هر گیاهی تحقیق می كرد.

     از همان اوان كودكی بسیاری از درختها و بوته ها و جلوه های دیگر طبیعت را شناخت، چنانچه وقتی به مرحله جوانی قدم نهاد از گیاه شناسان ورزیده چیزی كم نداشت، همواره با این وجود بجای بسط و گسترش دانش خود همواره تلاش می كرد.


     در یكی از روزهای بهاری سال 1729 به شهر اوپ ساله (Upsala) رفته بود. در باغ گیاه شناس دانشگاه آن شهر به یكی از استادان گیاه شناس به نام سل سپوس (Olag Celsiws) برخورد كرد. استاد وقتی استعداد میهمان تازه وارد را شناخت، سخت شادمان شد. او را به خانه خود برد و كتابها و مراجع علمی خود را در اختیار جوان قرار داد واز او به عنوان دستیار خود دعوت كرد، لی نئوس هم به پاس احترام، رساله خود را در باب تولید مثل گیاهان به او تقدیم كرد.

     این رساله چنان عمیق و دقیق بود كه استاد آن را به نظر اولوف رود بك (Olof Rudbech)

     استاد برجسته دانشگاه اوپ ساله رسانید و از او خواست كه جوان را برای مطالعات بیشتر در امر گیاه شناسی یاری كند.

     در سال 1732 لی نئوس متوجه شد بر آنچه تا آن زمان درباره گیاهان در كتابها نوشته شده است، آگاهی دارد، لذا سفر علمی خود را آغاز كرد تا گیاهان ناشناخته را بشناسد، او با رنج و تلاش فراوان و روبرو شدن با مخاطرات زیاد خود را به دور افتاده ترین نقاط اطراف لاپ لاند (Lappland ) رسانید، این مسافرت علمی در تاریخ پژوهشهای علمی اروپا بی نظیر است.

شش ماه به طول انجامید كه در آن لی نئوس گاهی از خورد و خوراك محروم بود ولی موفق شد، با دقت و نظم استثنائی در توصیف و رده بندی سرزمین ها و گیاهان و جانوران و مردم لاپ لند همت گمارد و آگاهی های جدیدی را به علاقه مندان علم تقدیم نمود.

     پس از بازگشت از اطراف لاپ لند، به مدت سه سال یافته های خود را تنظیم كرد. و طوری موقعیت منطقه را از نظر زمین شناسی، بوم شناسی، گیاه شناسی، جانور شناسی و انسان شناسی تقسیم بندی كرد كه از یك سو زمامداران سوئد اهمیت اقتصادی لاپ لند را دریافتند و برای بهبود وضع منطقه تلاش كرد و از سوی دیگر دانش پژوهان از این منبع بزرگ علمی به سود پیشرفت علم بهره بردند.

     آوازه گیاه شناس جوان از مرزهای سوئد فراتر رفت به طوری كه دانشمندان آلمان و انگلیس از تحقیقات وی بهره جستند. و حكومت سوئد از وی خواست تا منطقه دالارنا (Dalarna) را مورد مطالعه و تحقیق قرار دهد.لی نئوس در سال 1735 این تحقیق را به پایان رسانید، در بیست و هشت سالگی از دختر یكی از خانواده های سرشناس خواستگاری كرد. امّا پدر خانواده را مشروط به تحصیلات عالی لی نئوس در رشته پزشكی كرد.

     لی نئوس ناگذیر پذیرفت و از سوئد به هلند رفت و چند سال تلاش و كوشش فراوان كرد و به اخذ درجه دكترا در رشته پزشكی نایل آمد. اما همزمان از مطالعات خود در گیاه شناسی غافل نبود. آثار علمی او چنان اهمیتی می داد كه در سراسر اروپا معروف شد، گوته اندیشمند ادب آفرین آلمان او را ستود، دانشگاه انگلیس آكسفورد به او كرسی استادی عرضه كرد، پادشاه اسپانیا او را به كشور خود دعوت كرد.

     دكتر لی نئوس ترجیح داد از هلند به كشور خود باز گردد. و خود را وقف درمان بیماران بی نوا و پژوهش علمی كند. سوئد مقدم او را گرامی داشت، دریاداری سوئد بهداری خود را به او سپرد و مدتی بعد ملكه سوئد او را پزشك ویژه خود گردانید. با این همه لی نئوس خود را گیاه شناس می دانست و به همین دلیل باغ نمونه وسیعی بوجود آورد و مشغول تجربه شد.

     باغ او كانون دانشجویان و دانش پروران اروپا بود. شیفتگان گیاه شناسی و دانشوران علاقه مند از نروژ، دانمارك، فلاند، روسیه، آلمان، هلند، انگلیس و آمریكا به سوی او شتافتند.

     او و همسرش از كمك های ملكه سوئد بهره می جستند و از دانشجویان بی بضاعت پذیرائی می كردند و بدین ترتیب كانون علمی بزرگی را بوجود آوردند. ولیعهد سوئد گیاهان گرم سیر آسیا را برای لی نئوس فراهم آورد، ملكه روسیه گیاهان كم یاب سیبری را برای او فرستاد، ناخداهای كشتی های سوئدی برای او گیاهان مناطق دور افتاده را به ارمغان می آوردند.

     لی نئوس شاگردان و میهمانان دانشور خود را به كشتزارها و جنگلها می برد و ضمن گردش و قدم زدن مطالب علمی را برای ایشان بیان می كرد. گاهی شاگردان وی از شدت هیجان فریاد می زدند (زنده باد علم، زنده باد لی نئوس )،

   باری لی نئوس پادشاه گلها لقب گرفت و نام خود را در تمام قرون و اعصار جاودان ساخت.

چاپ و بسته بندی

لینکستان

دانستنیها

اخبار و مقالات علمی

درباره وبلاگ

مقالات فنی و مهندسی
زندگینامه دانشمندان
مطالب آموزشی
مطالب عمومی
داستان های زیبا
مقالات علمی
سخنان بزرگان
سخنان مشاهیر
مدیر وبلاگ : سایت ایرانیکا

لینکدونی

جستجو

نظرسنجی

  • کدام یک از موضوعات وبلاگ بیشتر مورد علاقه شماست؟
----- banner place -------

نویسندگان

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات